czwartek, 17 kwietnia 2025

Drzewo tożsamości – Kim jestem? SCENARIUSZ ZAJĘĆ, KLASA 2 -3

EDUKACJA SPOŁECZNA

Temat lekcji: Kim jestem?

Cele ogólne:

  • Kształtowanie poczucia własnej tożsamości.
  • Rozwijanie umiejętności autoprezentacji.
  • Budowanie pozytywnego obrazu samego siebie i innych.

Cele szczegółowe (uczeń):
  • wie, czym jest tożsamość i co ją tworzy,
  • potrafi powiedzieć o sobie kilka zdań.
  • rozpoznaje swoje cechy, zainteresowania, wartości,
  • szanuje różnorodność wśród rówieśników.
Metody pracy: rozmowa kierowana, burza mózgów, praca plastyczna,
Forma pracy: indywidualna, grupowa i w parach
Środki dydaktyczne:
  • karta pracy z konturem drzewa,
  • kredki, pisaki, nożyczki, klej,
  • kolorowe karteczki,
  • zdjęcia rodzinne uczniów (opcjonalnie),
  • lustro ręczne (dla zabawy na rozgrzewkę),
  • plansza z hasłem: „Jestem wyjątkowy, bo…”

Przebieg lekcji:

1. Rozmowa wstępna, postawienie pytania: Czy wiesz, kim jesteś?
  • Zabawa z lustrem: dzieci po kolei patrzą w lustro i mówią jedno miłe zdanie o sobie (np. „Lubię swoje włosy”, „Jestem dobry w rysowaniu”).

2. Rozmowa kierowana (10 minut)

Pytania pomocnicze:

  • Co to znaczy być sobą?
  • Co nas wyróżnia?
  • Czy każdy człowiek jest taki sam?

Nauczyciel zapisuje na tablicy różne cechy (np. wygląd, zainteresowania, ulubione rzeczy, wartości)
i tłumaczy, że to wszystko składa się na tożsamość.

3. Drzewo tożsamości (20 minut)
Uczniowie otrzymują kartę pracy z drzewem (patrz foto)– pień i gałęzie są puste.

- Zadanie: wypełnić drzewo informacjami o sobie:

  • Pień – imię, wiek, miejsce zamieszkania
  • Gałęzie – zainteresowania, cechy charakteru, marzenia, ulubione rzeczy, rodzina
  • Liście – mogą przykleić (lub narysować) symbole, rysunki przedstawiające siebie
  • Można dodać własne zdjęcie lub rysunek swojej twarzy na środku drzewa.

4. Prezentacja i rozmowa 

  • Chętne dzieci prezentują swoje drzewa.
  • Krótka rozmowa o różnorodności i tym, że każdy jest wyjątkowy.
  • Gra z planszą: każde dziecko kończy zdanie: „Jestem wyjątkowy, bo…”
  • Nauczyciel dziękuje za otwartość i podkreśla wartość każdej osoby.

5. Ewaluacja
  • Uczniowie mogą ocenić lekcję np. kolorowymi buźkami (wesoła, neutralna, smutna)

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *